کامپیوتر

حالت safe mode
نویسنده : فواد حسنی یکتا - ساعت ۱:٥٥ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٦ بهمن ،۱۳۸۸

گرچه ویندوز یك سیستم عامل بسیار قوی و بسیار انعطاف‌پذیر است، اما بدون تردید تمام استفاده‌كنندگان این سیستم عامل چندین و چندبار به مشكلات عجیب و غریبی در آن برخورد كرده‌اند كه بسیار هم ناخوشایند هستند.

به عنوان مثال شما یك سخت افزار جدید و یا یك برنامه تازه نصب می‌كنید و ناگهان ویندوز از كار می‌افتد. چاره‌ای نیست جز اینكه سیستم را از ابتدا راه‌اندازی كنید. اما به احتمال بسیار زیاد متوجه می‌شوید كه همه چیز غیرعادی به نظر می‌رسد. وقتی كه سیستم آماده كار است، در چهار گوشه صفحه عبارت وضعیت امن Safe Mode به چشم می‌خورد. لازم نیست وحشت كنید. تنها اتفاقی كه افتاده است این است كه ویندوز سعی دارد امنیت را برای سیستم شما برقرار كند! اما منظور از برقراری امنیت چیست؟ وضعیت امن Safe Mode نوع خاصی از راه‌اندازی سیستم توسط ویندوز است كه زمان بروز مشكل مورد استفاده قرار می‌گیرد. وقتی سیستم دچار یك مشكل بحرانی می‌شود كه عملكرد عادی ویندوز را مختل می‌كند، وضعیت امن برای راه‌اندازی سیستم اجرا می‌شود تا در این وضعیت بتوان مشكل را حل كرد، بعد از اینكه مشكل حل شد، می‌توان به وضعیت عادی سیستم بازگشت و به شكل معمول از سیستم استفاده كرد. در وضعیت امن تمام این مكانیزم‌ها متوقف شده و ویندوز از یك رابط خاص كه تنها بخش‌های استاندارد مورد نیاز سیستم را كه برای ایجاد رابطه با كاربر موردنیاز است راه‌اندازی می‌كند.

بدین ترتیب سخت‌افزارهای جدید كه نصب شده‌اند و احتمالاً با كاركرد سیستم تداخلی داشته‌اند نیز راه‌اندازی نشده و این امكان را به وجود می‌آورند كه ویندوز دچار مشكل عملكردی نشود. یكی از این سخت افزارها كارت گرافیكی است و به همین دلیل در وضعیت امن صفحه كامپیوتر در حالت ۱۶ رنگ و در اندازه ۴۸۰×۴۰ ۶ نمایش داده می‌شود.

بنابراین در یك جمع بندی كلی وضعیت امن زمان بروز مشكل بر عملكرد ویندوز اجرا می‌شود و تصمیم به اجرای این وضعیت به طور خودكار پس از بروز مشكل توسط ویندوز گرفته می‌شود. البته شما می‌توانید هنگام اجرای سیستم با فشار دادن دكمه F۵ و یا فشار دادن دكمه F۸ و سپس انتخاب وضعیت Safe Mode به صورت اختیاری چنین وضعیت را اجرا كنید.

پس از راه‌اندازی سیستم در وضعیتی امن شما می‌توانید با حذف برنامه جدیدی كه نصب كرده‌اید یا اصلاح سخت افزار تازه مشكل را حل كنید. اگر مشكل ایجاد شده مربوط به نرم افزار یا سخت افزار تازه شما باشد معمولاً وضعیت امن با حذف كردن آنها مشكل حل خواهد شد. اگر مشكل همچنان ادامه پیدا كند، شاید لازم باشد ویندوز را از ابتدا نصب كنید كه كار را كمی سخت‌تر خواهد كرد 

 

.

در Safe Mode تمامی سرویس ها، برنامه های Start Up و درایور های غیر ضروری سیستم غیر فعال میشوند.

 

به طور مثال اگر شما درایور کارت گرافیکی خود را به اشتباه نصب کنید، دیگر قادر به دریافت تصویر از مانیتور نخواهید بود. از این رو با استفاده از گزینه ی Safe Mode با حالت پیش فرض (برای کامپیوتر بدون درایور) سیستم بوت خواهد شد و در نتیجه شما قادر به دریافت تصویر و اصلاح درایور اشتباه خواهید بود.

یا اگر ویروسی وارد سیستم شده باشد و سرویس های اصلی ولی غیر حیاتی سیسنم را آلوده کرده باشد، با ورود به سیستم در حالت امن (Safe Mode) آن سرویس غیر حیاتی غیر فعال خواهد شد و شما می توانید به اصلاح آن بپردازید.

 

به بیان ساده: Safe Mode حالتی است که در آن سیستم با کمترین قابلیت های ممکن (و فقط برای رفع مشکلات) فعال شود.


comment نظرات ()