کامپیوتر

وبلاگ
نویسنده : فواد حسنی یکتا - ساعت ۱:٥٩ ‎ق.ظ روز جمعه ۱٦ بهمن ،۱۳۸۸

وبلاگ چیست؟

وبلاگ (weblog) یک صفحه شخصى بر روى اینترنت است که با استفاده از آن مى‏توانید اطلاعات خود را در شبکه جهانى عرضه نمایید. شما مى‏توانید خاطرات، درد دل‏ها، دانسته‏ها و تجربیات، نشانى پایگاه‏هاى مفید، اخبار و حتى مقالات خود را در وبلاگ قرار دهید.

«دیوید واینر»، پیشگام وبلاگ‏نویسى در توصیف ویژگى‏هاى وبلاگ چند نکته را بیان مى‏کند:

الف. شخصى است؛ یعنى توسط یک فرد نوشته مى‏شود، نه توسط یک سازمان. به همین دلیل، یک شخصیت ویژه دارد و از نظر نگارشى پیراسته و ویراسته نیست.

ب. روى اینترنت است؛ یعنى جایى چاپ نمى‏شود و مى‏توان آن را با هزینه بسیار کم، مرتباً روزآمد کرد. ضمن اینکه براى خواندنش داشتن یک نرم‏افزار مرورگر کافى است.

ج. منتشر مى‏شود؛ بدین معنا که نوشته‏هاى خام طى یک روند خودکار، در قالب‏هاى پیش ساخته ریخته مى‏شود و بالقوه در دسترس همه قرار مى‏گیرد.

د. بخشى از یک اجتماع است؛ یعنى مربوط به دسته‏اى از افراد است که علاقه مشترکى دارند و به خاطر آن به طور مجازى دور هم جمع شده‏اند.(1)

وبلاگ‏ها به شما امکان انتشار ایده‏ها، افکار و دیدگاه‏هاى خود، همانند یک روزنامه‏نگار را مى‏دهد. احتیاجى نیست که یک مقاله و یا داستان طولانى بنویسید؛ بلکه یک وبلاگ‏نویس ذهنیات خود را درباره مسائل مورد علاقه‏اش ارائه مى‏کند، بدون اینکه این ایده‏ها به طور کامل بررسى شده باشند یا مثلاً از لحاظ دستورى زیبایى جمله در حد عالى باشند. عاملى که باعث محبوبیت و رشد سریع پدیده وبلاگ در میان کاربران اینترنت شده است، راحتى استفاده از این ابزار مى‏باشد. افزون بر اینکه استفاده از سیستم‏هاى موجود وبلاگ، بدون نیاز به صرف وقت و هزینه براى طراحى کامل یک پایگاه اختصاصى، تنها با پر کردن چند فرم تحت وب مى‏توانید شروع به نوشتن مطلب در قالب یک پایگاه اختصاصى کنید.

اهمیت وبلاگ‏نویسى

با توجه به قابلیت‏هاى منحصر به فرد وبلاگ‏نویسى جا دارد که متصدیان ترویج دین آن را در دستور کار خود قرار دهند. چنین درخواستى به چند جهت ضرورى مى‏نماید:

1. امروزه بیشترین درصد جامعه ما را جوانان تشکیل مى‏دهند و اغلب آنان نیز در فقر اطلاعاتى دینى به سر مى‏برند، به گونه‏اى که از محتوا و ماهیت اسلام ناب آگاهى درستى ندارند.

2. بیشترین قشرى که با پدیده اینترنت و به‏ویژه وبلاگ‏ها سرو کار دارند، جوانان هستند؛ جوانانى که معمولاً از هوش بالایى برخوردارند و بسیارى از آنان به جاى اینکه پاى منبرها بنشینند، در اینترنت وب‏گردى مى‏کنند و از فرهنگ غرب خوراک مى‏گیرند.

3. اگر چه عده‏اى از متولیان فرهنگ دین در این امر از هیچ‏گونه تلاشى مضایقه ننموده‏اند؛ لکن جوّ غالب با مطالب الحادى و مبتذل است و دشمنان قسم خورده، دست به دست هم داده و از بهترین و زبردست‏ترین نویسندگان خود بهره جسته‏اند تا اذهان جوانان، یعنى بهترین سرمایه‏هاى ما را که مى‏توانند در خدمت دین باشند، به انحراف بکشانند. اگر روزى متصدیان ترویج فرهنگ اسلامى، نگران شیوع ابتذال و انحرافات اخلاقى جوانان بودند، اکنون دغدغه آنان چیزى فراتر از فرهنگ ابتذال مى‏باشد؛ زیرا امروز ترویج بى‏دینى و انحراف در اولویت دستور کار دشمنان قرار گرفته است. بنابراین، اگر حوزه با منابع غنى دینى‏اى که دارد، وارد این عرصه شود، یقیناً فضاى حاکم شکسته خواهد شد.

4. با توجه به احادیثى از قبیل «ردّوا الحجر من حیثّ جاء فإنّ الشر لا یدفعهُ إلاّ الشرّ»(2) و با توجه به سخنان هوشمندانه و حکیمانه رهبر فرزانه انقلاب در مورد تهاجم فرهنگى غرب و لزوم بهره‏جویى از پیشرفته‏ترین ابزارهاى تبلیغاتى براى مقابله به مثل، استفاده از این ابزار ضرورى مى‏نماید.

5. مطالبى که در وبلاگ‏ها نوشته مى‏شود به طور معمول از سوى کاربران خوانده مى‏شود و یا حداقل به رؤیت بسیارى از کاربران اینترنت به‏ویژه وبلاگ‏نویسان دیگر مى‏رسد.

6. استفاده از وبلاگ براى کاربران ابتدایى اینترنتى نیز بسیار ساده است.

7. وبلاگ‏ها قابلیت بهره‏بردارى از ابزارى همچون شمارگر (کنتور) و پیام‏گیر را دارند که به وسیله آن مى‏توان از تعداد بازدیدکنندگان و نظرات آنان در باره مطالب ارائه‏شده آگاه شد.

8. وبلاگ‏ها اگر چه براى اوّلین بار توسط یک آمریکایى طراحى شدند(3)، اما امروزه تهران پایتخت وبلاگ‏هاى جهان نام‏گذارى شده است.

9. وبلاگ‏نویسى روز به روز در حال گسترش است، به گونه‏اى که میلیون‏ها نفر در دنیا وبلاگ مى‏خوانند؛ صدها هزار نفر از آنها وبلاگ مى‏نویسند؛ ده‏ها پایگاه اینترنتى خدمات میزبانى رایگان وبلاگ ارائه مى‏دهند و نرم‏افزارهاى متعددى براى وبلاگ‏نویسى ساخته شده است. بنابراین، وبلاگ‏ها دیگر یک پدیده نوظهور و محدود نیستند.(4)

کاربرد وبلاگ‏نویسى در تبلیغ دین

از این‏رو، با توجه به ضرورت و اهمیت و بلاگ‏نویسى در امر اطلاع‏رسانى و توسعه روزافزون آن در میان کاربران، راهکارهاى ذیل به منظور استفاده بهینه از این ابزار براى بهبود تبلیغ دین در عرصه جهانى و اشاعه معارف حقه اسلام پیشنهاد مى‏شود:

1. بهره‏مندى از وبلاگ‏ها در میان مبلغان خصوصاً اهل قلم گسترش داده شود تا شاید این کار زمینه هدایت جامعه انسانى را فراهم کند.

2. در میان طلاب کم نیستند کسانى که در این وادى از مهارت‏هاى ویژه برخوردارند. از این‏رو، بایسته است که آنها را در این امر بسیج کنیم.

3. مراکز آموزش رایگان اینترنت در حوزه بسیار است؛ ضرورى است که آنها را نیز به منظور توسعه این ابزار کارآمد توجیه و هماهنگ نماییم.

4. اگرچه عده‏اى مخلصانه و با هزینه شخصى خود در حال حاضر در این راستا اقداماتى انجام داده‏اند؛ اما حوزه مى‏تواند از طریق پایگاه‏هایى همچون: آل‏البیت، نورنت، شارح و بلاغ، اینترنت مجانى در اختیار محققان و طلاب اهل قلم بگذارد تا در این مسیر به نحوى شایسته و مفید گام بردارند.

ابزارهاى وبلاگ‏نویسى در اینترنت

اگر شما با خواندن این مقاله تصمیم گرفته‏اید یک وبلاگ براى خود بسازید، از ابزارهاى ذیل مى‏توانید استفاده کنید.

در حال حاضر بخشى از پایگاه‏هاى اینترنتى که سرویس‏هاى وبلاگ رایگان را ارائه مى‏دهند، عبارت‏اند از:

www.persianblog.com

www.blogger.com

www.caspianblog.com

www.blgsky.com

www.ui.ac.ir

www.beblog.com

PersianBlog سایتى است مخصوص وبلاگ نویسان فارسى‏زبان که با ارائـه ابزارهاى استاندارد، مشکلات کاربران وبلاگ‏نویس ایرانى را حل مى‏نماید. محیط کارى، ویرایشگر و سیستم نظرخواهى کاملاً فارسى و قالب‏هاى (template) قابل تغییر، نمونه‏اى از امکاناتى است که این پایگاه براى علاقه‏مندان فراهم آورده است. از دیگر مزیت‏هاى پایگاه پرشین‏بلاگ، متمرکز نمودن وبلاگ‏نویسان فارسى‏زبان در یک سایت و در نتیجه، افزایش بینندگان این وبلاگ‏هاست. با توضیحاتى که در آنجا درج شده، کار براى استفاده‏کنندگان بسیار ساده است؛ در این مورد کافى است کمى کار با اینترنت را بدانید. همچنین، سایت‏ها و وبلاگ‏هایى در اینترنت وجود دارد که به آموزش این امور پرداخته‏اند. در ذیل توجه شما را به چند نشانى در این زمینه جلب نماییم:

www.gha-leb.blogsky.com

www.weblog.gardoon.com

www.golchinghalbweblog

www.persianblog.com

www.weblogworld.blogspot.com

www.meykade.com

www.irantemp.com

www.persiantempla

www.start.htm

پایگاه‏هاى مخصوص آموزش وبلاگ‏نویسى:

www.persianlog.com

www.mirnezami.topcities.com/how2blog

www.tools.bolghan.com/archives/000130.html

اما پایگاهى براى درج تصاویرى که مایلید در وبلاگ خود نشان دهید:

httpB//villaqgephotos.com

و نیز پایگاه‏هایى براى تبلیغ و معرفى و ارائه نشانى وبلاگ در اینترنت:

www.//www.weblogs.com

www.hoder.com/i/links.asd

www.bloglet.com/admin/admin1.asd

www.blogdex.media.mit.edu

www.tablighpersianblog.perrsianblog.com

و همچنین پایگاهى براى شمارگرگذارى (کنتورگذارى) وبلاگ جهت مشاهده آمار بازدیدکنندگان و خوانندگان وبلاگ:

http://www.Digits.com


comment نظرات ()